• Czarek

Co się komu wydaje? Youtuber na rynku książki

Radosław Kotarski, youtuber i dziennikarz, wszedł przebojem na rynek książki. Po debiucie we współpracy z tradycyjną oficyną, swoją kolejną publikację postanowił wydać już samodzielnie. Dzisiaj jego wydawnictwo Altenberg ma w ofercie 18 pozycji różnych autorów.


Autor kanału Polimaty” uznał, że stawki oferowane autorom przez wydawnictwa są zbyt niskie. Przeszkadzał mu również brak swobody w kwestii decydowania o formie debiutanckiej książki. Nazwa jego oficyny nie jest przypadkowa. Zainspirował się przedwojennym lwowskim wydawnictwem rodziny Altenbergów, znanym z wysokiej jakości pięknie zdobionych albumów. Kotarski na jakości również nie oszczędza. W pierwszej samodzielnie wydanej przez niego książce „Włam się do mózgu” roi się od kolorowych ilustracji, drukowanych na dobrej klasy papierze.


Na próżno szukać pozycji wydanych przez Altenberg w księgarniach. Model biznesowy Kotarskiego polega na wyłącznej dystrybucji książek przez stronę internetową wydawnictwa. Pominięcie kolportażu to oszczędność finansowa, pozwalająca nie tylko na godne wynagrodzenie autorów. Kotarski przeznacza 4 zł z każdej sprzedanej książki na obiady dla dzieci w ramach akcji Pajacyk, organizowanej przez Polską Akcję Humanitarną.


Niewątpliwy sukces wydawnictwa (1,76 mln zł zysku w przeciągu dwóch lat) jest, obok głowy na karku właściciela, zasługą marketingu YouTube. Znakomita większość autorów Altenberga jest posiadaczami chętnie obserwowanych kanałów w tym serwisie, co stanowi świetną formę promocji. Radek Kotarski tłumaczy jednak, że Altenberg to nie wydawnictwo wyłącznie dla celebrytów. Jednak motto książki, które zmieniają świat”, w kontekście choćby pozycji o pielęgnacji paznokci, może wydawać się zabawne. Niemniej Altenberg pozostaje bez dwóch zdań zwiastunem nowej jakości na polskim rynku wydawniczym. Otwiera również dyskusję o dotychczasowych cenach na rynku kolportażu.Wspomóż Pajacyka

Sprawdź ofertę wydawnictwa Altenbergźródła:

Wirtualne Media

Puls Biznesu

INN:Poland

Fotografia: Polska Akcja Humanitarna

#biznes #kultura #radekkotarski #altenberg #pajacyk #wydawnictwo #polimaty #pah

20 wyświetlenia
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now