• Czarek

O podróżowaniu bez wychodzenia z domu

Zwykle brakuje nam na wszystko czasu, więc to naprawdę zastanawiające, kiedy ludzie narzekają w mediach społecznościowych, że w izolacji... nudzą się w domu. Jeśli ktoś naprawdę nie potrafi znaleźć sobie zajęcia, niech nadrobi braki w lekturach. Wymówką nie będą zamknięte biblioteki.


Pisarze na zarazę


Część twórców zdecydowała się tworzyć dla nas bezpłatne treści specjalnie na czas pandemii.

Pierwszą propozycją jest powieść w odcinkach Na zarazę Zarazek, publikowana przez Szczepana Twardocha i Łukasza Orbitowskiego. Poniżej zapowiedź, przygotowana przez pierwszego z panów. Tekst utworu znajdziesz TUTAJ.Kolejna możliwość to Prosta sprawa Wojciecha Chmielarza. Opowieść o bohaterze, przybywającym do małego miasteczka, by rozprawić się z lokalnymi gangsterami. Do poczytania na Facebooku autora.


Starsza kobieta bez neta


Dla osób starszych, z utrudnionym dostępem do Internetu, Urząd Marszałkowski w Toruniu przygotował specjalny projekt. Trwa zbiórka książek dla przebywających w izolacji seniorów. Dołączyć do akcji może każdy. Wystarczy umieścić książkę, którą chcemy się podzielić, w specjalnie przygotowanym kartonie przed Urzędem Marszałkowskim:

  • w Toruniu: pl. Teatralny 2 i ul. Marii Skłodowskiej-Curie 73,

  • w Bydgoszczy: ul. Jagiellońska 9,

  • we Włocławku: ul. Bechiego 2,

  • w Inowrocławiu: ul. Dworcowa 115,

  • w Grudziądzu: ul. Waryńskiego 4.

Organizatorzy zapewniają, że ze względów bezpieczeństwa wszystkie książki zostaną zdezynfekowane promieniami UV. Dystrybucją zajmą się samorządy lokalne.


Zrezygnuj z grania, kosztem czytania


Jeśli przerobisz już polecane wyżej internetowe treści i nabierzesz ochoty na więcej, Twój smartfon czy laptop sprawdzi się świetnie w roli czytnika książek. Poniżej lista najpopularniejszych internetowych bibliotek:

  1. Polona. Jeden z najnowocześniejszych tego typu portali na świecie. Zdigitalizowane piśmiennictwo polskie z XIX i XX wieku. Część pozycji nie jest dostępna na co dzień, ze względu na ochronę konserwatorską. Nawet jeśli średnio Cię to interesuje, warto zajrzeć na stronę.

  2. Lektury.gov.pl. Po prostu lektury szkolne. Nie czarujmy się: wszystkich nie przeczytał raczej nikt. To dobry czas, żeby nadrobić zaległości albo przypomnieć sobie ulubioną lekturę ze szkolnych lat.

  3. Wolnelektury.pl. Projekt fundacji „Nowoczesna Polska”, wspierającej wolną kulturę.

  4. Legimi.pl. Dla wszystkich nie do końca zadowolonych z powyższych bibliotek. Nie ograniczają nas zabytki piśmiennictwa polskiego ani lektury szkolne, ale za dostęp do szerokiej biblioteki musimy zapłacić. Najtańszy abonament to 6,99 zł za miesiąc, ale mamy dwa tygodnie na bezpłatne testowanie.


Skoro świat można poznawać również przez czytanie, książka wydaje się znakomitym pomysłem na czasy, w których nie można podróżować fizycznie. Nie chcemy więcej słyszeć o tym, że ktoś nudzi się na kwarantannie...źródła:

Spiderweb

lubimyczytac.pl

bydgoszcz.tvp.pl
#książki #czytanie #kwarantanna #koronawirus #szczepantwardoch #łukaszorbitowski #wojciechchmielarz #biblioteka #seniorzy

75 wyświetlenia
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now