• Czarek

Ludzie bezdomni

Zasady akcji #zostańwdomu wydają się bardzo proste. Oczywiście dla wszystkich, którzy dom mają... Na opustoszałych ulicach w Polsce pozostaje 30 tysięcy osób bez dachu nad głową. W czasach powszechnej kwarantanny ciężko o jałmużnę, wiele organizacji wspomagających również zawiesiło swoją działalność. Osoby bezdomne należą do grupy ryzyka.


Głodnych nakarmić


W Łodzi posiłki dla bezdomnych są wydawane przez organizacje: Zupa na Pietrynie i Food not Bombs. Do tej pory inicjatywy zakładały wydanie ciepłej zupy, którą można było zjeść na miejscu. W związku z pandemią trzeba było dostosować formę pomocy do wymogów bezpieczeństwa. Jedzenie jest wydawane w pojemnikach na wynos, przygotowywane są również pakiety z suchym prowiantem.

Nowy model działania wymaga zwiększonych nakładów finansowych. Inicjatywy można wspomóc na internetowych zrzutkach.

https://zrzutka.pl/g5hjau


Doraźne schronienie


Państwowa pomoc wobec osób bez dachu nad głową jest zwyczajowo doraźna. Niewiele poświęca się uwagi próbom pomocy wyjścia z bezdomności. Pandemia obnażyła problem.

Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej od dawna apelowała do władz Warszawy o udostępnienie pustostanów na potrzeby osób bezdomnych. W nowej sytuacji ważne jest, żeby zrobić to przynajmniej na czas pandemii.

Bezdomni korzystają z przestrzeni publicznej w miejscu występowania dużych skupisk ludzi. Oprócz tego, że sami są narażeni, mogą również zarażać innych.

Mieszkanie stało się podstawową linią obrony w walce z koronawirusem. Dom nigdy bardziej nie był sprawą życia i śmierci.

napisała w swoim oświadczeniu przedstawicielka ONZ, Leilani Farha.


Nie igraj z władzą


Schronisko dla Bezdomnych w Olsztynie jest odizolowane. Jeśli ktoś zdecyduje się je opuścić, nie zostanie wpuszczony ponownie. Placówki nie wiedzą, jak powinny postępować, jeśli zgłosi się do nich nowa osoba bezdomna.

Adriana Porowska z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej na swoim profilu na Facebooku opisała problemy, z którymi borykają się organizacje pomagające bezdomnym. Zarzuciła władzy bezczynność.Po jej apelu wytyczne się pojawiły. Samorząd w zaleceniach całą odpowiedzialnością obarcza jednak ośrodki, sugerując ogólnikowo np. zabezpieczenie środków dezynfekujących. Dodatkowo nakłada na nie nowe obowiązki, jak choćby pisanie sprawozdań, na które personel nie ma w obecnej sytuacji czasu.

Władza umyła więc ręce, a jak wszyscy wiemy, jest to podstawowa metoda zapobiegania zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.źródła:

Radio Łódź

Krytyka Polityczna

Tok FM

Gazeta Olsztyńska
#bezdomność #koronawirus #posiłek #łódź #warszawa #onz #leilanifarha #adrianaporowska

14 wyświetlenia
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now