• Kajtek

Moc Facebooka

Aktualizacja: kwi 28


Gdy się z okrętem źle dzieje, gdy dziur nie zatykamy, gdy wody z niego nie wylewamy, gdy się o zatrzymanie jego nie staramy, gdy dla bezpieczności jego wszystkim, co w domu jest, nie pogardzamy: zatonie, i z nim my sami poginiemy.

Słowa Piotra Skargi są mottem i motorem napędowym dla członków grupy „Pomoc Coronavirus Częstochowa”, która powstała na Facebooku, by mobilizować mieszkańców miasta do wspólnej walki z pandemią COVID-19. Pomysłodawcą inicjatywy jest małżeństwo: Magdalena i Łukasz Muchowie, którzy z pomocą przyjaciół i częstochowian przemienili zalążek pomysłu w wielki projekt, do którego dołączyło na Facebooku ponad 13 000 osób.


Główna idea akcji jest prosta: zbiórka* sprzętu ochronnego i środków do dezynfekcji, dla tych, którzy są na pierwszej linii frontu w boju o ludzkie życie. W prostocie tkwi siła. Akcja szybko rozrosła się do dużych rozmiarów, angażując częstochowskie przedsiębiorstwa i osoby prywatne. Pomagają wszyscy. Starsi, młodsi, harcerze, siostry zakonne, artyści. Do tej pory, dzięki mobilizacji mieszkańców i firm, udało się zebrać setki tysięcy sztuk niezbędnych produktów. Uruchomiona została także produkcja kombinezonów ochronnych i przyłbic dla medyków w technologii druku 3D. Dodatkowo zorganizowano zbiórkę pieniężną na portalu zrzutka.pl. Udało się zdobyć i zakupić 2 respiratory, a więc sprzęt, który jest obecnie towarem deficytowym.Mieszkanie dla medyka


Na grupie pojawiły się z czasem alternatywne formy niesienia pomocy. Wsparcie psychologiczne, ozonowanie karetek, dostarczanie zakupów potrzebującym, transport osób i sprzętu, posiłki i słodkości dla personelu medycznego. Facebookowicze zaoferowali także własne mieszkania dla medyków na czas kwarantanny. Ponadto członkowie grupy mieli możliwość uczestniczenia w internetowej dyskusji z przedstawicielem sanepidu, który odpowiadał na ich pytania. Wszystko nieodpłatnie i w ramach wolontariatu

Grupa stara się pomagać również poprzez inicjatywy edukacyjne. Powstają filmy instruktażowe na temat szycia kombinezonów i prawidłowego zdejmowania maseczek i rękawiczek jednorazowych. Angażuje się kościół, apelując w materiale filmowym o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zostawanie w domu.

Do akcji włączyli się również związani z Częstochową artyści: Aleksander Klepacz z Formacji Nieżywych Schabuff, aktorki teatralne i filmowe Teresa Dzielska i Sylwia Oksiuta-Warmus. W krótkich wideo umieszczanych na grupie wyrażają poparcie dla inicjatywy i zagrzewają do walki.


Dołącz do załogi


Grupa jest otwarta dla wszystkich: każdy może poprosić o pomoc lub ją zaoferować. Oprócz jednostek medycznych, wsparcie otrzymali i wciąż otrzymują między innymi Komenda Policji w Częstochowie czy domy pomocy społecznej. Lista placówek w potrzebie wciąż się jednak powiększa, dlatego każda życzliwa dłoń jest na wagę złota. Jeśli chcesz być częścią tej niezwykłej inicjatywy obywatelskiej, dołącz do niezłomnej załogi Pomoc Coronavirus Częstochowa.* Zbiórka odbywa się na terenie parafii św. Faustyny Kowalskiej w tzw. starym budynku kościoła przy ulicy św. Faustyny 14.źródła:

Pomoc Coronavirus Częstochowa/FB

35 wyświetlenia
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now