• Czarek

Wyjdziemy z tego obronną [widzialną] ręką?

Aktualizacja: kwi 13

W czasach PRL w Telewizji Polskiej emitowano serię Niewidzialna ręka. Idea była prosta: zachęcić młodzież do bezinteresownej pomocy innym. Czy podobna moda ma szansę rozwinąć się również dzisiaj?


Wirus solidarności


Tylko 4 proc. Polaków uważa nasz naród za solidarny (na podstawie sondażu CBOS). Czy mogłoby się to zmienić za sprawą wirusa?


Wszystko wskazuje na to, że tak i nie chodzi wcale o wirus, zmieniający ludzką osobowość. Epidemia COVID-19 pokazała, że w trudnych czasach Polacy mogą na siebie liczyć. Przykładem jest działalność facebookowej grupy „Widzialna ręka”, założonej przez Filipa Żulewskiego początkowo dla własnych znajomych, na wypadek, gdyby ktoś potrzebował pomocy w trakcie kwarantanny. Po trzech tygodniach funkcjonowania społeczność rozrosła się niespodziewanie do ponad 100 tysięcy użytkowników, a w tej chwili ma już ponad 150 lokalnych oddziałów w Polsce i za granicą. Ludzie mogą tam liczyć na bezpłatną pomoc w wielu dziedzinach życia.


Pandemia zmieniła bardzo wiele. Sprawy i czynności, które jeszcze niedawno wydawały się banalne, dzisiaj mogą wiązać się z ryzykiem albo po prostu załatwić się ich nie da. Przynajmniej pozornie, bo chętnych do pomocy nie brak. Na „Widzialnej ręce” ludzie oferują pomoc w zrobieniu zakupów czy wyprowadzeniu psa, można otrzymać również wsparcie prawne lub znaleźć partnerów do wspólnego spędzania czasu – oczywiście online. Oferta jest w zasadzie nieograniczona.


Mydło nie wystarczy


Zarządzający grupą troszczą się o bezpieczeństwo swoich użytkowników. Posty są moderowane, podejrzane wpisy usuwane, a członkowie prewencyjnie ostrzegani w czytelnym regulaminie.

Moderatorzy dbają także o to, żeby nie rozpowszechniać fałszywych informacji o wirusie, np. że można zarazić się nim od zwierząt.


Każdy może pomóc


Grupa powstała 11 marca 2020 roku. Jest świetnym przykładem na to, że oddolne inicjatywy społeczne mają ogromną siłę działania. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, dołącz koniecznie do „Widzialnej ręki”:

https://www.facebook.com/groups/widzialnareka/


Wszystkie lokalne grupy znajdziesz TUTAJ.źródła:

Facebook
#widzialnaręka #koronawirus #solidarność #online #filipżulewski #pomoc

97 wyświetlenia
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now